CZASOPISMO JAKO ŹRÓDŁO AKTUALNEJ WIEDZY - LEKCJA BIBLIOTECZNA

CZASOPISMO JAKO ŹRÓDŁO AKTUALNEJ WIEDZY-   LEKCJA BIBLIOTECZNA


 
ROLA CZASOPISMA JAKO ŹRÓDŁA AKTUALNEJ WIEDZY

1. CZASOPISMO JAKO ŹRÓDŁO WIEDZY I INFORMACJI MA SZCZEGÓLNE ZNACZENIE, PONIEWAŻ
- SYSTEMATYCZNIE INFORMUJE O RÓŻNYCH WYDARZENIACH W KRAJU I NA ŚWIECIE,
- POSZERZA WIADOMOŚCI POSZERZANE W SZKOLE,
- POBUDZA I ROZWIJA RÓŻNE ZAINTERESOWANIA,
- DOSTARCZA KULTURALNEJ ROZRYWKI
- ODDZIAŁUJE NA RZECZYWISTOŚĆ - INICJUJĄC RÓŻNE AKCJE

PODZIAŁ CZASOPISM

2. CZASOPISMA DZIELIMY ZE WZGLĘDU NA : CZĘSTOTLIWOŚĆ UKAZYWANIA SIĘ, TREŚĆ, KRĄG UŻYTKOWNIKÓW.
- ZE WZGLĘDU NA CZĘSTOTLIWOŚĆ UKAZYWANIA SIĘ DZIELIMY CZASOPISMA NA: DZIENNIKI, TYGODNIKI, DWUTYGODNIKI, MIESIĘCZNIKI, DWUMIESIĘCZNIKI, KWARTALNIKI, ROCZNIKI.

- ZE WZGLĘDU NA TREŚĆ CZASOPISMA DZIELĄ SIĘ NA: CZASOPISMA O TREŚCI OGÓLNEJ I SPECJALNE ( URZĘDOWE, POLITYCZNE, NAUKOWE, POPULARNONAUKOWE, OFICJALNE, POLITYCZNO - SPOŁECZNE, SPOŁECZNO - KULTURALNE) ORAZ FACHOWE (TECHNICZNE, MEDYTCZNE, ROLNICZE, WOJSKOWE, RELIGIJNE, LITERACKIE, FILMOWE, MUZYCZNE, PLASTYCZNE, TEATRALNE, RADIOWE I TELEWIZYJNE, SPORTOWE, TURYSTYCZNE, ROZRYWKOWE, ILUSTROWANE, HOBBISTYCZNE ITP. )

- ZE WZGLĘDU NA KRĄG UŻYTKOWNIKÓW DZIELIMY JE NA CZASOPISMA DLA: DOROSŁYCH, DZIECI MŁODSZYCH I STARSZYCH, MŁODZIEŻY, MŁODZIEŻY STARSZEJ, DZIECIĘCO - MŁODZIEŻOWE, DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ ORGANIZACJI MŁODZIEŻOWYCH.

 STRUKTURA CZASOPISMA

PIERWSZA STRONA CZASOPISMA SKŁADA SIĘ Z TYTUŁU, PODTYTUŁU, NUMERACJI, CZĘSTO MOTTA, ARTYKUŁÓW, INFORMACJI, ILUSTRACJI, CZASAMI I METRYKI CZASOPISMA.
PIERWSZA STRONA DZIENNIKÓW SKŁADA SIĘ Z TYTUŁÓW I POCZĄTKÓW ARTYKUŁÓW, ( ICH DALSZY CIĄG ZNAJDUJE SIĘ WEWNĄTRZ NUMERU ). JEST TO ZWYKLE STRONA POŚWIĘCONA NAJWAŻNIEJSZYM I NAJCIEKAWSZYM WIADOMOŚCIOM OGÓLNYM - ZACIEKAWIAJĄ ONE CZYTELNIKA, KTÓRY Z PIERWSZEGO RZUTU OKA NA TĘ STRONĘ, DOWIADUJE SIĘ O NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZENIACH. ŚRODEK WYPEŁNIAJĄ ARTYKUŁY I DONIESIENIA Z KRAJU I Z ZAGRANICY. PRZEDOSTATNIA STRONA PRZYNOSI WIADOMOŚCI LOKALNE, SPECJALISTYCZNE, PROFILOWE DLA DANEGO CZASOPISMA.
  STRONA OSTATNIA ZAWIERA NAJCZĘŚCIEJ CIEKAWOSTKI, ROZRYWKI UMYSŁOWE, KĄCIK MODY, PORADY PRAWNE, KULINARNE.
NA CZASOPISMA SKŁADAJĄ SIĘ CZĘŚCI WYDAWNICZE I CZĘŚCI SKŁADOWE. CZĘŚCIAMI WYDAWNICZYMI SĄ ZESZYTY I ROCZNIKI, NATOMIAST SKŁADOWYMI: OKŁADKA, KARTA TYTUŁOWA, METRYKA CZASOPISMA, TEKSTY (GATUNKI DZIENNIKARSKIE ), I DODATKI.

SŁOWNICTWO

PRASA -  OGÓŁ GAZET I CZASOPISM

CZASOPISMO - WYDAWNICTWO PERIODYCZNE UKAZUJĄCE SIĘ NIE CZĘŚCIEJ NIŻ DWA RAZY W TYGODNIU; W PORÓWNANIU Z GAZETAMI CZASOPISMA MAJĄ CZĘŚCIOWO OGRANICZONĄ AKTUALNOŚĆ I UNIWERSALNOŚĆ TREŚCI.

GAZETA - WYDAWNICTWO PERIODYCZNE (WYDAWNICTWO CIĄGŁE), UKAZUJĄCE SIĘ ZAZWYCZAJ CODZIENNIE, CZASAMI NAWET DWUKROTNIE W CIĄGU DNIA, A CO NAJMNIEJ DWA RAZY W TYGODNIU, ZAWIERAJĄCE INFORMACJE O WYDARZENIACH AKTUALNYCH, INTERESUJĄCYCH MOŻLIWIE NAJSZERSZY OGÓŁ CZYTELNIKÓW; NIEKTÓRE GAZETY WYCHODZĄ W MUTACJACH DLA RÓŻNYCH OKRĘGÓW KRAJU.

KARTA TYTUŁOWA CZASOPISMA - PIERWSZA STRONA KARTY TYTUŁOWEJ ZAWIERAJĄCA TYTULATURĘ.

TYTULATURA - ZAWIERA TYTUŁ I DODATKI DO TYTUŁU ( OKREŚLAJĄCE ZAKRES TREŚCIOWY); NAZWĘ INSTYTUCJI SPRAWCZEJ - ODPOWIEDZIALNEJ ZA OPRACOWANIE, INICJUJĄCĄ LUB ZLECAJĄCĄ PUBLIKACJĘ; OKREŚLENIE CZĘSTOTLIWOŚCI (NUMERACJA OGÓLNA PODAWANA JEST W NAWIASIE ); ADRES WYDAWNICZY (ADRES WYDANIA).
DRUGA STRONA KARTY TYTUŁOWEJ ZAWIERA: NAZWĘ REDAKTORA LUB CZŁONKÓW KOLEGIUM REDAKCYJNEGO ORAZ ADRES REDAKCJI I ADMINISTRACJI.

METRYKA CZASOPISMA - ZWANA STOPKĄ REDAKCYJNĄ ZAWIERA: NAZWĘ INSTYTUCJI WYDAWNICZEJ; ADRESY REDAKCJI I ADMINISTRACJI (JEŚLI NIE WYSTĘPUJĄ W TYTULATURZE); WARUNKI I CENĘ PRENUMERATY; NAZWĘ I ADRES DRUKARNI;  WYSOKOŚĆ NAKŁADU; OBJĘTOŚĆ; FORMAT; GATUNEK I GRAMATURĘ PAPIERU.

TEKSTY - GATUNKI DZIENNIKARSKIE STOSOWANE W CZASOPISMACH; ROZRÓŻNIA SIĘ TEKSTY INFORMACYJNE - WZMIANKI, WIADOMOŚCI, SPRAWOZDANIA; TEKSTY PUBLICYSTYCZNE - ARTYKUŁY (WSTĘPNY, REDAKCYJNY, DYSKUSYJNY I OKOLICZNOŚCIOWY); PONADTO KOMENTARZ, FELIETON, KRONIKA, ROZPRAWA, REPORTAŻ, RECENZJA, WYWIAD, POLEMIKA, LIST DO REDAKCJI I LIST OTWARTY. GATUNKI TE WYSTĘPUJĄ W STAŁYCH DZIAŁACH I RUBRYKACH.

SPIS TREŚCI - ZNAJDUJE SIĘ W KAŻDYM ZESZYCIE CZASOPISMA; PONADTO SPOTYKA SIĘ TEŻ INDEKSY ROCZNE.

DODATKI DO CZASOPISMA - POSIADAJĄ NIEKTÓRE CZASOPISMA NAUKOWE (NP. BIBLIOGRAFIE, PIŚMIENNICTWO ZAGRANICZNE).

PAGINACJA - NUMERACJA STRONIC - CYFROWA,(BIEŻĄCA) ORAZ ŻYWA PAGINA - STOSOWANA NAD KOLUMNĄ TEKSTU, ZWYKLE TYTUŁ ARTYKUŁU LUB CZĘŚCI.


CZASOPISMO - JEST PUBLIKACJĄ PERIODYCZNĄ UKAZUJĄCĄ SIĘ W OKREŚLONYCH TERMINACH, POD STAŁYM TYTUŁEM POSIADAJĄCĄ NUMERACJĘ CIĄGŁĄ. SZATA GRAFICZNA JEST Z GÓRY USTALONA, AJ EJ FORMAT I OBJĘTOŚĆ  NIE ZMIENIA SIĘ ZBYT CZĘSTO. w CZASOPISMACH DLA DZIECI ZNAJDUJEMY TEKSTY WIELU AUTORÓW, JAK I O OKREŚLONEJ TEMATYCE.
 CZASOPISMA DLA DZIECI SPEŁNIAJĄ MNÓSTWO FUNKCJI. TO ONE DOSKONALĄ PAMIEĆ, MYŚLENIE LOGICZNE, KREATYWNOŚĆ, SPOSTRZEGANIE CZY TAKŻE KONTAKTY ARTYSTYCZNE.
 PRASA DZIECIĘCA ODDZIAŁUJE NA ODBIORĘ PRZEZ TAKIE ELEMENTY JAK: SZATA GRAFICZNA, ZAKRES TEMATYCZNY, DOSTĘPNOŚĆ, ORYGINALNOŚĆ.
 CZASOPISMA DLA DZIECI MOŻEMY PODZIELIĆ NA KILKA GRUP CZYLI BĘDĄ TO CZASOPISMA KOMIKSOWE, POZNAWCZE, ROZRYWKOWE, EDUKACYJNE.

    DAWNE CZASOPISMA DLA DZIECI

  • ROZRYWKI DLA DZIECI
  • MIŚ
  • ŚWIERSZCZYK
  • PŁOMYCZEK
CZASOPISMA EDUKACYJNE
  • AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA
  • ABECADŁO
  • VICTOR JUNIOR
CZASOPISMA O DUŻYCH WALORACH POZNAWCZYCH
  • CIUCHCIA
  • ZWIERZAKI
  • KUBUŚPUCHATEK
  • PLUSZAKI ROZRABIAKI
CZASOPISMA KOMIKSOWE
  • DUMBO
  • KACZOR DONALD
  • BATMAN
  • SUPERMAN
  • BARBIE
  • FILLY
CZASOPISMA KRZYŻÓWKOWO - ROZRYWKOWE
  • ŁAMIGŁÓWKI DLA DZIECI
  • SOWA
  • ŚWIAT MAŁEJ KSIĘŻNICZKI

                                

            Clifford. Czasopismo dla dzieci w wieku 6 do 9 lat, Egmont ...
        

                                         Kaczor Donald | egazety, prenumeraty - prenumerata.ruch.com.pl

                                    
National Geographic Odkrywca - miesięcznik/magazyn ...                                     
              Czasopismo o książkach dla dzieci | czytająca mama


CZASOPISMA DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI, KTÓRE CIESZĄ SIĘ DUŻYM ZAINTERESOWANIEM: KUMPEL, MIŚ, BIN,USZEK, ABECADŁO, AKADEMIA MALUCHA, SUPEŁEK, GULIWER, PROGRAMISTA, VICTOR JUNIOR, BOBBY, ŚWIERSZCZYK, NATIONAL GEOGRAPHIC.

 KUMPEL - TO CZASOPISMO SKIEROWANE DO DZIECI W WIEKU OK. 6 - 10 LAT. 
SKIEROWANE DLA DZIECI CIEKAWYCH ŚWIATA I  CHCĄCYCH WIEDZIEĆ WIĘCEJ  STARANNIE DOBRANY AUTORSKI PROGRAM ZAPEWNIA UTRWALENIE NABYTEJ W SZKOLE WIEDZY I POSZERZENIE JEJ W WYGODNY DLA UCZNIA SPOSÓB. ROZMAITOŚĆ ARTYKUŁÓW I PRZYJAZNY SPOSÓB PRZEKAZANIA WIEDZY SPRAWIA, ŻE DZIECI Z CHĘCIĄ ZAKUMPLUJĄ  SIĘ Z "KUMPLEM" A DODATKOWO WYROBIĄ SOBIE STAŁY NAWYK CZYTANIA, KTÓRY Z PEWNOŚCIĄ PRZERODZI SIĘ W PASJĘ.
KUPEL TO CZASOPISMO UKAZUJĄCE SIĘ OD 2004 ROKU. ZOSTAŁO WYRÓŻNIONE W KONKURSIE "ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU" ORGANIZOWANYM PRZEZ KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA. NUMERY MIESIĘCZNIKA OBFITUJĄ W GRY, ZABAWY, CIEKAWOSTKI, KOMIKSY I WIELE PRZYDATNYCH UCZNIOM INFORMACJI.
POLECAM I ZACHĘCAM DO CZYTANIA I PRENUMERATY. DZIECKU DUŻO  RADOŚCI SPRAWIA WŁASNA GAZETKA.


























































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KATALOG RZECZOWY I JEGO BUDOWA

KATALOGI BIBLIOTECZNE INFORMACJĄ O ZBIORACH - KATALOG ALFABETYCZNY